• Jedz wolniej

  Jedz wolniej

  Dietetycy podkreślają, że liczy się nie tylko to, co jemy, ale również w jakim tempie to robimy. Dlatego specjaliści zachęcają do brania mniejszych kęsów i wolniejszego przeżuwania jedzenia. To, jak zapewniają, sposób na to, aby jeść mniej

 • Zimą należy zwolnić, więcej spać, zmienić dietę i wystawiać się na naturalne światło

  Zimą należy zwolnić, więcej spać, zmienić dietę i wystawiać się na naturalne światło

  Najlepszym sposobem na krótkie zimowe dni jest wysypianie się, większa aktywność fizyczna i odpowiednia modyfikacja sposobu odżywiania. Należy też nieco zwolnić - przekonuje niemiecki specjalista od chronobiologii prof. Till Roenneberg. Jak najłagodniej przejść przez chłody według eksperta?

 • Polacy opracowali rewolucyjną szczepionkę przeciwko ptasiej grypie | Rozbrajanie wirusa

  Polacy opracowali rewolucyjną szczepionkę przeciwko ptasiej grypie | Rozbrajanie wirusa

  Prof. Włodzimierz Zagórski-Ostoja z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie bez emocji przegląda zagraniczne doniesienia o pojawieniu się w Chinach nowego szczepu wirusa grypy. Zarazek najpierw zaatakował kurze fermy w okolicach Szanghaju, następnie przeniósł się na ludzi w rejony odległe nawet o tysiąc kilometrów. W polskich mediach niewiele na ten temat informacji (nasze władze sanitarne właśnie odtrąbiły koniec sezonu grypowego), ale w Azji i Stanach Zjednoczonych wyczuwa się spore napięcie. Czy nowy szczep H7N9 zapoczątkuje nową pandemię? Czy po złamaniu bariery międzygatunkowej zdoła również przerwać kordony sanitarne i rozejdzie się po świecie? – Nie zdziwi mnie taki scenariusz – twierdzi profesor. – Wirus grypy ma w swojej naturze częstą zmienność. Trudno go okiełznać i się przed nim bronić.

 • Warto wiedzieć: 10 przestępstw, które popełniasz na swojej skórze

  Warto wiedzieć: 10 przestępstw, które popełniasz na swojej skórze

  Kiedy na naszej twarzy pojawia się szpecący wyprysk lub inne niedoskonałości, wtedy zapominamy o tym, jak bardzo jest delikatna. Próbujemy wszelkimi możliwymi sposobami doprowadzić się do porządku. Niestety, nieumiejętnie stosowane kosmetyki być może doraźnie pomogą, ale niektóre działają na naszą skórę niczym szlifierka. Na własne życzenie zdzieramy z siebie całą warstwę ochronną, a wtedy może być tylko gorzej

 • Jakie właściwości mają daktyle? Dlaczego warto jeść daktyle?

  Jakie właściwości mają daktyle? Dlaczego warto jeść daktyle?

  Daktyle to nie tylko słodka przekąska czy dodatek do ciast. Owoce te mają właściwości, które sprawiają, że można je nazwać naturalnym lekiem. Poznaj je i korzystaj z nich jak najczęściej! Mówimy, dlaczego warto jeść daktyle.

 • Okulary czy soczewki

  Okulary czy soczewki

  Wiele osób, szczególnie kobiet z wadą krótkowzroczności lub dalekowzroczności rezygnuje z noszenia okularów korekcyjnych z powodu niepożądanego efektu estetycznego, jaki dają szkła korekcyjne. O nowoczesnych technologiach w soczewkach okularowych opowiadała Lucyna Przyborek z sieci salonów optycznych Perfect Vision.

 • Masaż sposobem na ból

  Masaż sposobem na ból

  Coraz częściej skarżymy się na bóle mięśniowo-szkieletowe, których leczenie kojarzy się z uciążliwą rehabilitacją. Jednak nie każde panaceum na ból musi być nieprzyjemne. Dobrym przykładem jest masaż.

 • Polacy zaczynają wariować? W psychiatrycznych szpitalach coraz więcej pacjentów

  Polacy zaczynają wariować? W psychiatrycznych szpitalach coraz więcej pacjentów

  W szpitalach i klinikach psychiatrycznych przybywa pacjentów. Ale wcale nie dlatego, że częściej dręczą nas zaburzenia psychiczne. Po prostu zaczęliśmy leczyć duszę, podobnie jak leczymy niedomagające ciało. Jak dbać o zdrowie psychiczne i kiedy wybrać się do psychologa a kiedy do psychiatry - opowiada dr Agnieszka Szaniawska-Bartnicka

 • Za krótki sen, social jet lag -fakty i mity na temat snu

  Za krótki sen, social jet lag -fakty i mity na temat snu

  – Najważniejsza jest długość snu w ciągu doby. Za mniej istotną uważa się ciągłość snu. Chodzi o to, aby spać w ciągu doby odpowiednią ilość godzin – komentuje najnowsze wyniki badań przeprowadzonych w Wlk. Brytanii Aleksander Perski, docent

 • Depresja zaczyna się w łonie matki

  Depresja zaczyna się w łonie matki

  Dzieci kobiet, które w czasie ciąży cierpią z powodu depresji, są bardziej narażone na to, że jako osoby dorosłe również będą zmagać się z tą chorobą - dowodzą badania brytyjskich naukowców.

 • "Nikt nie przy­pusz­cza, że stra­ci dzie­wic­two w takim miej­scu. Me­tam­fe­ta­mi­na to zmie­ni"

  "Nikt nie przy­pusz­cza, że stra­ci dzie­wic­two w takim miej­scu. Me­tam­fe­ta­mi­na to zmie­ni"

  "Meth Projekt" to szokująca kampania informacyjna w Stanach Zjednoczonych, mająca na celu walkę z metamfetaminą. Wstrząsające plakaty i filmy mają zniechęcić młodych Amerykanów do stosowania tego niebezpiecznego narkotyku. Metamfetamina jest jednym z największych zagrożeń narkotykowych dla amerykańskiego społeczeństwa - podaje oficjalna strona kampanii methproject.org. W 2011 roku zanotowano największą dostępność i czystość metamfetaminy oraz najniższą cenę za porcję, od 2005 roku, od kiedy zwiększyły się dostawy tego narkotyku z Meksyku. Jest to jeden z najsilniej uzależniających narkotyków, powodujący poważne zmiany w zachowaniu zażywających go osób.

 • Woda, źródło dobrego funkcjonowania człowieka

  Woda, źródło dobrego funkcjonowania człowieka
 • Badaj znamiona, nie daj się rakowi

  Badaj znamiona, nie daj się rakowi

  Pieprzyki, plamki, czerwone punkciki, włókniaki. Znamiona mamy wszyscy. Większość z nich to niewinne zmiany, jednak niektóre mogą rozwinąć się w groźną chorobę – raka skóry! Możemy się przed tym ustrzec, badając znamiona u specjalisty dermatologa. W ramach akcji Euro Melanoma do 5 czerwca w wybranych gabinetach w całej Polsce można je zbadać bezpłatnie.

 • Dieta płaskiego brzucha

  Dieta płaskiego brzucha

  Nowe, rewolucyjne menu zza oceanu pomoże ci w ciągu zaledwie miesiąca powstrzymać apetyt na słodycze, wysmuklić ciało i wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe. A wszystkie te efekty osiągniesz, inwestując bardzo mało czasu i pracy.

 • Częste mycie skraca życie

  Częste mycie skraca życie

  Więcej umiaru w tej czystości! Brud wcale nie jest taki straszny, jak go malują.

 • Marihuana jednak nie leczy stwardnienia rozsianego

  Zła wiadomość dla zwolenników leczniczego używania konopi. Brytyjscy naukowcy ustalili, iż marihuana, mimo że łagodzi objawy stwardnienia rozsianego, nie powstrzymuje postępów tej choroby.

 • Pulchny aniołek i brzydki grubas

  Wpędzamy je w choroby, fundujemy problemy ze stawami, ryzyko cukrzycy, depresję. To przez nas w przyszłości nasze dzieci będą miały trudności w znalezieniu pracy oraz niższe pensje. Wszystko to robimy z... miłości. Oraz lenistwa.

 • Fast foody zdrowsze od szpitalnych obiadów

  Fast foody zdrowsze od szpitalnych obiadów

  Badania instytutu Sustain wykazały, że największe restauracje fast food serwują zdrowsze jedzenie niż to podawane pacjentom w brytyjskich lecznicach. Hamburgery zawierają o 60 proc. mniej soli i aż 75 proc. mniej tłuszczu od szpitalnych posiłków.

 • W pułapce perfekcjonizmu

  W pułapce perfekcjonizmu

  Perfekcjonizm z jednej strony motywuje do rozwoju i przekraczania własnych granic, z drugiej nie pozwala cieszyć się tym, co mamy, a to wywołuje uczucie lęku i ciągłego niespełnienia.

 • Czy węglowodany tuczą? Jeść czy nie jeść?

  Czy węglowodany tuczą? Jeść czy nie jeść?

  Ostatnio dużą popularnością cieszą się diety niskowęglowodanowe. Istnieje szereg rozmaitych teorii, wiążących spożycie węglowodanów z istnieniem wielu współczesnych chorób, takich jak: cukrzyca, otyłość, miażdżyca, a nawet nowotwory.