psycholife

codzienny
Tablicę obserwują:
+ 5877 innych
i5qoy k0lus ttvdqaojo65 aguhnwhik71 damiangil87 g1tzr p3cwu n9ioj zynalia terrapp325 olgarymkiewicz503
 • Znajdź zdrowie w swoich emocjach

  Emocje tym różnią się od naszych świadomych myśli i wniosków, że bardzo ciężko nad nimi panować. Są one bowiem tak pierwotne i potrzebne naszemu organizmowi, że bez nich ciężko jest sobie wyobrazić ludzką egzystencję. Strach na przykład wzmaga produkcję adrenaliny w naszym organizmie, a ta z kolei zwiększa nasze fizyczne możliwości w danej chwili - siłę, refleks, zręczność, a także szybkość myślenia. Uczucie strachu jest bowiem sygnałem, który mózg rozpoznaje jako zawiadomienie o zagrożeniu. Mobilizuje on więc cały organizm do walki z ewentualnym niebezpieczeństwem. By lepiej się czuć Koncentruj się na "+" nie na "-" negatywne rzeczy przyciągają naszą uwagę intensywniej niż te pozytywne i co za tym idzie, wyzwalają w nas złe emocje. Na leży spróbować skupić się na tych pozytywach i ich właśnie się trzymać. Podnoś poczucie własnej wartości - buforem chroniącym nas przed złym samopoczuciem i emocjami jest pewność siebie i zdrowe minimum narcyzmu. To ono stanowi oparcie w momencie, w którym coś idzie nie tak. Trzeba skupić się na swoich umiejętnościach i pozytywnych cechach. Wówczas nie tylko poczujemy się lepiej, ale jest spora szansa, że znajdziemy dobre rozwiązanie problemu. Uśmiechaj się! - Polacy są narodem ponuraków. Tymczasem uśmiech wyzwala w nas pozytywne nastawienie do świata i zwiększa przepływ dopaminy. Uśmiechajmy się zatem jak najczęściej chociażby do samych siebie. Nie rozpamiętuj błędów - ludzie często skupiają się na tym, co źle zrobili lub co złego ich spotkało. Zamiast tego myśl o nowych, fascynujących planach i celach. Ekscytuj się chwilami spędzonymi tu i teraz. Zmiana optyki sprawi, że poczujesz się lepiej.

  0
 • Aldona Plewińska: Niczego nie robię na pokaz

  - Oczywiście są teraz lżejsze protezy, na przykład rąk. Ale one nie spełniają żadnej funkcji, po prostu są, układają się wzdłuż ciała, są na pokaz. A ja już jakiś czas temu postanowiłam, że nie będę już niczego robiła na pokaz - mówi Aldona Plewińska, modelka.

  0
 • O macierzyństwie bez lukru

  Macierzyństwo, oprócz chwil niemalże metafizycznych, bywa męczące. Dla wielu wciąż brzmi to jednak jak bluźnierstwo. O radościach i udrękach bycia mamą bez lukru opowiada Dorota Smoleń - mama Piotrusia i Michała, pomysłodawczyni bloga "Macierzyństwo bez lukru", autorka poradnika "Mamo dasz radę".

  0
 • Jesz za dużo? Pewnie przez facebooka

  U konsumentów, którzy przejmują się tym, jaki wizerunek własnej osoby prezentują przed najbliższymi znajomymi z sieci, przeglądanie serwisu powoduje chwilowy wzrost poczucia własnej wartości, a to z kolei prowadzi do obniżenia samokontroli, zapewniają autorzy badań Keith Wilcox i Andrew T. Stephen.

  0
 • Uzależnieni od ryzyka

  Pokazywanie innym tego, co dzieje się w naszej sypialni nie należy do typowych zachowań. O tym, co skłania singli i pary do pokazywania łóżkowych igraszek i wymiany partnerów rozmawiamy z psychologiem Piotrem Mosakiem.

  0
 • Naucz się mówić "nie"

  Asertywność jest cenioną cechą zarówno w pracy, jak i w codziennych interakcjach z innymi ludźmi. Należy jednak pamiętać, że granica, pomiędzy szacunkiem do siebie i innych, a agresją z domieszką egoizmu, jest bardzo cienka i łatwo ją przekroczyć. Asertywność utożsamiana tylko z mówieniem "NIE" przybiera wiele form, lecz opiera się na powtarzanym schemacie "nie + argument". Ważne jest, aby argumenty płynęły z naszego wnętrza lub decyzji, bo wtedy łatwiej innym pogodzić się z odmową.

  0
 • Mizofonia - choroba, w którą trudno uwierzyć

  On powiedział kiedyś: "powinienem przestać oddychać, żebyś ty przestała się denerwować". Odpowiedziałam: "tak" - pisze w przejmującym liście cierpiąca na mizofonię Agnieszka. Dalej wymienia dźwięki, które doprowadzają ją do furii: siorbanie, przełykanie, drapanie się, przesuwanie krzesła, mieszanie łyżką, chrząkanie, pociąganie nosem, chrupanie, cmokanie, stukanie długopisem, pisanie na klawiaturze, otwieranie i zamykanie butelki. - To mnie niszczy – przyznaje.

  0
 • Sprzedam cnotę, chcę siedem tysięcy

  Weronika cnotę wyceniła na siedem tys. złotych. Pochodzi z małego miasteczka niedaleko Warszawy. Ma 16 lat i marzy, że kiedyś zamieszka w stolicy. Chce być projektantką mody, chce mieć pieniądze i bywać na salonach jak celebrytki z jej ulubionego plotkarskiego portalu. W Warszawie była kilka razy z rodzicami i dwa razy na wycieczkach szkolnych. Rodzice nie pozwalają jej wypuszczać się poza miasteczko bez opieki, swoje córki trzymają krótko (Weronika ma dwa lata młodszą siostrę). A ją ciągnie w "wielki świat". Dwa razy wybrała się z koleżanką do Warszawy. Przejechały się metrem, połaziły po sklepach, posiedziały w kawiarni i wróciły. Matka nic nie wie. Pracuje na poczcie i często pracę kończy o 20. Ojciec wtrąca się w wychowanie córek, jak dostają złe oceny. Wtedy ustanawia szlaban na komórki i wyjścia.

  0
 • Szef przy zwrotnicy. Gdy trzeba zwolnić pracowników

  Są ludzie, dla których nie ma różnicy między człowiekiem a młotkiem. I człowiek, i młotek lądują w koszu, jeśli się psują czy przestają być przydatni - rozmowa z Dorotą Merecz-Kot

  0
 • Psuje własnej radości

  Łudzimy się, że w większym mieszkaniu będziemy szczęśliwsi. Cieszymy się przez pierwsze tygodnie, a potem uznajemy je za coś oczywistego. Zaczynamy porównywać się z sąsiadem obok, który ma lepszy widok z tarasu. I tak na wiele sposobów psujemy sobie swoje szczęście.

  0
 • Jak wychować potwora - rozmowa z z dr Magdaleną Wegner-Jezierska

  Dziecko-mały potworek to takie, którego rodzice zaczynają się bać. Mają poczucie, że w żaden sposób nie kontrolują zarówno jego zachowania, jak i sytuacji w domu. Mimo, że to oni są dorośli - nie rządzą w domu. Przeciwnie - małe dziecko zaczyna wydawać polecenia, rządzić, oczekiwać czegoś konkretnego, a rodzice nie potrafią w żaden sposób się temu przeciwstawić.

  0
 • Wdowa powinna tylko płakać? Rozmowa z założycielką fundacji Nagle Sami

  Kiedyś udzieliłam wywiadu w telewizji. Potem czytałam komentarze w internecie: ''Jak wdowa może mieć taką krótką spódnicę? Jak wdowa może tak dobrze wyglądać? Jak wdowa może się śmiać?!''. Z Olgą Morawską, założycielką fundacji Nagle Sami, rozmawia Łukasz Długowski

  0
 • Kiedy tata całuje córeczkę

  Fałszywe oskarżenia o molestowanie seksualne coraz częściej stają się argumentem w sprawach rozwodowych. To straszna broń, która niszczy znienawidzonego małżonka, ale też psychikę dziecka. Trzeba dużo czasu, żeby podnieść się po takiej traumie.

  0
 • 15 sposobów na udany związek

  Wszystko, co psychologowie uznają za najważniejsze dla szczęśliwego związku, da się streścić w 15 punktach. Zbyt proste, żeby było prawdziwe?

  0
 • Dlaczego Polacy marcują w maju ?

  O strategiach seksualnych Polaków z prof. Tomaszem Szlendakiem rozmawia Grzegorz Giedrys

  0
 • Kreatywni częściej chorują psychicznie

  0
 • Patchwork. Rodzina na wiele sposobów

  Coraz trudniej znaleźć rodzinę w tradycyjnym ujęciu, czyli parę małżeńską posiadającą dzieci. Coraz częściej pojawiają się alternatywy dla standardowej rodziny. Czasem ludzie są z wyboru singlami, czasem nie decydują się na dzieci, czasem decydują się na związek na odległość albo też po rozwodzie wychowują dzieci z różnych związków i tworzą rodzinne patchworki.

  0
 • CIEKAWOSTKI Smartfony, tablety i laptopy mogą powodować... bezsenność

  Naukowcy z USA odkryli, iż krótkie fal świetlne emitowane przez wyświetlacze laptopów, tabletów i smartfonów powoduje drastyczny spadek ilości melatoniny, co oznacza bezsenność i przyczynia się do poważnych zaburzeń zdrowotnych – poinformował portal RPI.

  0
 • Coaching filozoficzny, czyli co?

  Co nam daje konsultacja filozoficzna... Co zwykły człowiek może wynieść z takich konsultacji? Jak podkreśla nasz bloger, konsultacje z coachem filozoficznym mogą dostarczyć wiedzy, ale nie tylko – także poprawności, rzetelności i logiki myślenia, umiejętności argumentowania. – Jeśli ktoś wygłasza nieuzasadnione tezy, filozof uczy go, jak je argumentować – dodaje prof. Bartoś. Podobnie Piotr Wojciechowski, który spytany o konkretne kompetencje płynące z konsultacji filozoficznych wskazuje: logika, retoryka, znajomość i umiejętność wykorzystania różnego rodzaju argumentacji. Pozwala również umieścić problem w bardzo szerokim kontekście, spojrzeć na niego z szerokiej perspektywy. Na stronie philosophicalcounseling.pl czytamy, że coaching filozoficzny indywidualnym klientom może pomóc: zbudować mocne fundamenty swojego działania, zyskać szerokie spojrzenie na swoje życie, cele i wartości, rozwinąć swoje kompetencje społeczne, a także zdobyć umiejętność tworzenia unikalnych narzędzi rozwiązywania problemów.

  0
 • Nienawiść to nie wstyd

  Ktoś, kto otwarcie mówi, że nienawidzi - nie jest akceptowany przez otoczenie społeczne. Jest to swoistego rodzaju obłuda, ponieważ usiłuje się wpierać nienawiść do podświadomości i nazywa się ją gniewem, wściekłością, niechęcią itp. Jednak każde wyparte uczucie musi znaleźć sobie jakieś ujście.

  0
 • Naga kobieta jest jak przedmiot

  Reklamy perfum, piwa, plakaty filmowe - gdziekolwiek spojrzysz, zobaczysz roznegliżowane ciała kobiet w seksownych pozach. Najnowsze badania pokazują, że zarówno kobiety jak i mężczyźni postrzegają przedstawione tam panie jako przedmioty, podczas gdy seksownie wyglądający mężczyźni wciąż są postrzegani jako ludzie.

  0
 • Czym różni się samoakceptacja, wysoka samoocena i narcyzm?

  Żyjemy obecnie w kulturze narcystycznej - nastawionej na dążenie do sukcesy i realizowanie naszych pragnień i potrzeb. Jesteśmy też coraz bardziej wygodni, wybieramy często rozwiązania kierując się zasadą "na skróty". Czym różni się samoakceptacja, wysoka samoocena i narcyzm?

  0
 • Osobowość borderline. Tak daleko, tak blisko.

  A gdyby miała pani kogoś takiego opisać? Wybrałabym Alex z filmu "Fatalne zauroczenie", którą świetnie zagrała Glenn Close. Poznaje na przyjęciu nowojorskiego prawnika Dana (Michael Douglas), potem przypadkowo zderzają się na ulicy w deszczu, idą na kolację, widać wzajemną fascynację. Uwodzą się, wygląda to jak gra dwojga dorosłych ludzi. Alex pyta Dana: "Czy jesteś dyskretny? Bo ja jestem bardzo dyskretna". Wie, że on ma żonę i dziecko, daje mu sygnał do niezobowiązującego romansu. Potem jest fantastyczny seks i inne atrakcje, idą tańczyć salsę do jakiegoś klubu, świetnie się rozumieją, lubią te same opery. Na drugi dzień Alex dzwoni do Dana i już coś dziwnego słychać w jej głosie: "Nie podoba mi się, że tak nagle znikasz. Natychmiast przyjedź". "Nie mogę". W końcu jednak przyjeżdża, znowu spędzają świetnie czas, biegają razem po Central Parku, kochają się w windzie, gotują wspólnie kolację. Kiedy jednak Dan zbiera się do domu, ona wpada w panikę: "Nie możesz mnie opuścić! Zostań!". Trzęsie się, krzyczy, drze na nim koszulę, zamyka się w łazience. Po chwili wychodzi uspokojona: "Przepraszam, pogódźmy się". Wyciąga do niego ręce, ale one krwawią, bo próbowała podciąć sobie żyły.

  0
 • “Nie mogę” zamiast “tak”

  Przez cztery lata romantycznej znajomości Anne Milford nie była pewna, czy chce wyjść za swojego chłopaka. Na pewno chciała tego chcieć. Był miły, odpowiedzialny, miał dobrą pracę i odnosił w niej sukcesy. Na dodatek co jakiś czas ktoś ze znajomych Anne decydował się podjąć ryzyko. Dlatego, gdy w jej 28. urodziny Pan Teoretycznie Fantastyczny się oświadczył, Milford powiedziała “tak”. Ustalili datę, dogadali sprawę z księdzem, zarezerwowali lokal weselny. A jednak Milford nie mogła uwolnić się od wrażenia, że coś jest nie tak.

  0
 • Mój romans z nauczycielem

  Większość brytyjskich rodziców poruszyła historia Megan Stammers i Jeremy Forresta. Nietrudno wyobrazić sobie, jak wielki lęk musieli czuć matka i ojciec dziewczynki, jak bardzo byli bezsilni i wściekli na nauczyciela, który uwiódł ich córkę – a także na szkołę, która nie potrafiła jej ochronić.

  0
 • Gwałt po polsku

  Anatomię gwałtu opisać jest ciężko. Wiek, rodzaj relacji między partnerami i doświadczenie seksualne kobiety nie grają tutaj większej roli. Beata jest tegoroczną maturzystką. Ze swoim chłopakiem spotykała od roku. Zaskoczenie było totalne. Magda, prawniczka, mężatka z wieloletnim stażem, nie wytrzymała i po kolejnym gwałcie uciekła z domu. Paulina była już z narzeczonym po słowie i tydzień przed wyznaczoną datą ślubu na romantycznych wczasach nad morzem została zgwałcona.

  0
 • Wkurzeni. Po co nam złość? - rozmowa z psychoterapeutką

  Złość może być bardzo adekwatna i pomocna. Tak jak każda inna emocja. Mówi nam o tym, co takiego dotkliwego dzieje się w naszym życiu, czego nam brakuje. Jeśli ktoś przestaje odczuwać złość, to znaczy, że staje się mało istotny dla siebie

  0
 • Seks i jego 'filie' - rozmowa z Ewą Wanat i dr. Andrzejem Depką

  W domach zwykle nie rozmawia się o seksie, w szkołach nie ma wychowania seksualnego. W ten sposób całe pokolenia oddajemy na pastwę pornografii, jedynej nauczycielki seksu w Polsce.

  0
 • Więzienie za naiwność

  Zdecydowałam się przyjechać do Peru, żeby zyskać trochę pieniędzy. Tak naprawdę nie umiem teraz tego wytłumaczyć, co zrobiłam. Najgorsza głupota w moim życiu. W Polsce nie brakowało mi niczego. Co mnie pchało tutaj? Taka ciekawość. I głupota. Nic nie wygrałam. Przegrałam najważniejsze: swoją wolność. Męczy mnie, że się tak zaangażowałam. Chyba to jest moją karą. Miałam się chyba tu obudzić i zobaczyć, co się stało z moim życiem.

  0
 • Jak pracują prostytutki?

  Zarobków i sytuacji społecznej męskich prostytutek nikt jeszcze w Polsce nie zbadał. Zbadano za to zarobki i sytuację kobiet. Statystyczna żeńska prostytutka w Polsce nie ma partnera, jest 25-letnią panną ze średnim wykształceniem i "obsługuje" średnio 15 klientów tygodniowo. Z badań śląskich naukowców wynika, że prawie połowa z prostytutek ma stałego partnera. 36 proc. wierzy, że będzie z obecnym towarzyszem do końca życia.

  0
 • Podniesienie wieku emerytalnego kobiet do 67 lat?

  Podniesienie wieku emerytalnego kobiet do 67 lat? Dobrze, ale za tym muszą pójść: znaczące pieniądze na przedszkola, pomoc starszym w zmianie zawodu i realne zachęty dla pracodawców

  0
 • Nieoczekiwany hormon uczciwości

  Prawdomówność może się opierać na podstawach biologicznych – twierdzą niemieccy badacze

  0
 • MIŁOŚĆ I SEKS Seks analny - intymność ekstremalna

  0
 • Jak radzić sobie z napadami złości

  0