psychologia i życie

Tablicę obserwują:
Ola Borkowska
 • Areszt domowy, czyli 21 wad wspólnego życia z kobietą

  Zawsze wychwalaliśmy oraz zawsze wychwalać będziemy wzajemne międzyludzkie kontakty rodzaju męskiego z rodzajem żeńskim i na odwrót. Ale, do pioruna, we wszystkim trzeba znać umiar! To, że spędziłeś z jakąś atrakcyjną i czarującą panią całą noc, a może nawet cały weekend, nie znaczy, że od razu masz jej dać klucze do domu, samochodu i barku z alkoholem. Przeciwnie – wspólne życie z kobietą, mimo pozornych zalet, może w ostatecznym rozrachunku zrujnować ci zdrowie, psychikę, domowe finanse, a przy odrobinie pecha całkowicie cię wykończyć. Nie wierzysz?! To przeczytaj, jakie niebezpieczeństwa mogą ci grozić w razie długotrwałego przebywania pod jednym dachem z osobą płci przeciwnej, i zastanów się dobrze: czy iść z nią na obiad do jej rodziców, czy jednak z kumplami do opery...

  0
 • Wielka Trójka w radzeniu sobie z rakiem

  W dzisiejszych czasach znacznie lepiej rozumiemy wpływ czynników psychologicznych na powstawanie chorób nowotworowych. Rak nie jest już postrzegany jako śmiertelna choroba genetyczna, powstająca niezależnie od nas, będąca poza jakąkolwiek kontrolą lekarzy i nas samych.

  0
 • Dziewięć etapów bycia singlem

  Z bloga Lumpiata w drodze

  0
 • DZIECI Dzieci i ich pierwsze kontakty z alkoholem

  0
 • Jaki jest najczęściej popełniany przez mężczyzn błąd w relacjach z kobietami?

  Jest taki prosty schemat: mężczyźni udają kogoś innego, niż naprawdę są. Nie wiedzą, że kobiety kochają nas za to, jakimi jesteśmy, a nie za to, co posiadamy. Mężczyźni tworzą taki obraz, żeby przypodobać się kobiecie, bo myślą, że inaczej ona ich odrzuci. To typowe dla naszej kultury, mocno wizerunkowej. Naoglądaliśmy się filmów i seriali, gdzie mężczyzna jest rycerzem na białym koniu: wrażliwy, czuły, romantyczny, a jednocześnie stanowczy, seksowny, silny. Próbujemy być ideałem, który nie istnieje. Po takim udawaniu, mężczyźni się zastanawiają: czy ona kocha mnie, czy ten obraz, który stworzyłem. Stresują się: co będzie, jak prawda wyjdzie na jaw? To prowadzi do fatalnych sytuacji, kłótni, nerwów. W dzisiejszych czasach to duży problem dla mężczyzn, jacy mają być, bo tradycyjny podział ról na damskie i męskie się skończył. Kobiety dzisiaj dobrze zarabiają, same mogą skręcić szafę i robią, co chcą. Mężczyźni nie czują się potrzebni i nie potrafią się przez to odnaleźć w nowej sytuacji. To powoduje z kolei, że nie umiemy już budować długotrwałych relacji. W dużych miastach, wśród osób w wieku około 30 lat, aż 50 proc. z nich to single.

  0
 • Obsesja na punkcie porządku. Czy da się żyć z pedantem?

  To będzie historia, w której nic nie będzie takie, jak się wydaje. Małżeństwa będą się rozpadać z innych powodów, niż można by sądzić, specjalistka będzie mnie przekonywała, że chodzi o czas, a nie przestrzeń, a psycholog tak wywróci wszystko na drugą stronę, że feministki się zdziwią.

  0
 • Rysujesz, co czujesz

  Rysunki na marginesach twoich notatek nie są pozbawioną znaczenia bazgraniną. Jeśli chcesz poznać prawdę o sobie, przeanalizuj te gryzmoły!

  0
 • Przepis na piękno z Azji

  W Azji operacje plastyczne są na tyle popularne, że ich reklamy wiszą nawet w metrze i na przystankach autobusowych W Japonii i Korei na ludzi o nieskazitelnej urodzie mówi się Ullzang ("zang" - najlepsza, "ul" - twarz). Żeby zasłużyć na to określenie trzeba mieć gładką, młodzieńczą cerę i duże oczy. Prawdziwy Ullzang się nie maluje (wyjątek to ewentualnie odrobina rozświetlacza). Dla tych, którym natura poskąpiła cech ideału, bogatą ofertę przygotował azjatycki przemysł.

  0
 • Doceń to, co masz! Warto dostrzec małe radości w codzienności

  Radość? Radość będę czuł wtedy, gdy zarobię kupę kasy i kupię sobie ferrari. Z prof. dr hab. Ewą Trzebińską rozmawia Grzegorz Sroczyński

  0
 • ZDROWIE Wietrzenie nosa

  Nic tak nie pomaga w zapobieganiu katarowi i walce z nim oraz z chorobami zatok jak odpowiednia higiena i świeże powietrze

  0
 • Nie masz energii? Idź do lasu!

  Kontakt z naturą poprawia sprawność umysłową, łagodzi objawy depresji, redukuje stres, a nawet wspomaga zdrowienie po przebytej operacji. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak. Psycholodzy zgodnie twierdzą, że przebywanie na łonie natury jest skutecznym – i darmowym! – lekiem na nasze skołatane nerwy.

  0
 • Miłość bez obrączki

  Są po trzydziestce, bardzo się kochają, ale nie chcą brać ślubu. Bo małżeństwo niczego nie gwarantuje, a może sprawić, że partnerom odechce się dbać o związek. One boją się, że oni poczują się zbyt pewnie. A poza tym są przekonani, że człowiek musi być wolny, żeby być szczęśliwym.

  0
 • Wieża Babel emocji

  Różnice kulturowe – zwykle łączymy je z odmiennymi tradycjami, kuchnią czy sposobami komunikacji. Ale czy mogą dotyczyć też języka emocji?

  0
 • DZIECI Kon­flik­t se­ro­lo­gicz­ny

  Konfliktem serologicznym(tzw. konflikt Rh) nazywamy sytuację, kiedy organizm matki produkuje przeciwciała, zwalczające krwinki rozwijającego się w jej organizmie płodu. Dlaczego tak się dzieje? Winne są temu tzw. antygeny, które są obecne na krwinkach płodu, a które nie są rozpoznane przez krwinki matki (nie ma ich na matczynych krwinkach). Organizm matki, w wyniku kontaktu z nieznanymi dla siebie antygenami, rozpoczyna produkcję przeciwciał, zwalczających obce antygeny. Uściślając, konflikt serologiczny ma miejsce wtedy, kiedy kobieta, posiadająca układ antygenów krwi Rh(-) rodzi dziecko z czynnikiem krwi Rh(+). W takim przypadku dziecko dziedziczy dodatni antygen po ojcu. O ile dawniej najbezpieczniejszym sposobem leczenia, a raczej zapobiegania konfliktowi, wydawało się wcześniejsze kończenie ciąży, dzisiaj mamy już inne skuteczne metody, które pozwalają skonfliktowanemu maluchowi przyjść na świat w zgodzie z naturą. Obecnie stosuje się tzw. dopłodowe transfuzje krwi, który to zabieg ma na celu uzupełnienie niedoboru czerwonychkrwinek, który pojawia się u płodu w wyniku zniszczenia jego własnych erytrocytów. Transfuzja ta polega na wkłuciu przez powłoki brzuszne matki specjalnej igły i wstrzyknięciu krwinek do naczynia płodu. Z uwagi na to, że konflikt może mieć duże konsekwencje zdrowotne, a jego leczenie jest skomplikowane, główny nacisk kładzie się jednak na profilaktykę i zapobieganie kontaktowi krwi dziecka z krwią matki. Najważniejsze jest więc rozpoznanie grupy krwi ciężarnej, czego należy dokonać już na początku ciąży. Profilaktyką obejmuje się również kobiety, które nosiły wcześniej płód Rh(+), same zaś mające krew grupy Rh(-). Po każdej ciąży podaje się im tzw. immunoglobulinę Anty-D (dawka zależy od liczby urodzonych dzieci, rodzaju porodu, ewentualnych poronień).

  0
 • Jak się mają polscy ojcowie?

  Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że każdego roku w Polsce rodzi się około 400 tys. nowych tatusiów. Jak wygląda przeciętny polski tata? Ma 31 lat (jeszcze do niedawna średni wiek mężczyzn, którzy zostawali ojcami po raz pierwszy, wynosił 29 lat), choć tatusiowie mieszkający na wsiach są nieco młodsi od tych, którzy mieszkają w miastach. Coraz mniej tatusiów można jednocześnie nazwać mężami - dane dobitnie pokazują, że wzrasta liczba dzieci, które rodzą się poza związkami małżeńskimi. Dla porównania – w przeciągu 10. lat odsetek ojców, których dziecko urodziło się przed ślubem, wzrósł aż o 8 punktów procentowych (w roku 2001 wynosił 13 proc., zaś w roku 2011 - już 21 proc.). Mówiąc bardziej obrazowo: 1/5 ojców nie pozostaje w związku formalnym z matką swojego dziecka. Sam fakt formalności (bądź nie) związku rodziców nie wydaje się w dzisiejszych czasach najważniejszy (coraz więcej osób decyduje się na życie bez ślubu), niepokoi jednak co innego. Z danych wynika, iż prawie co trzecie dziecko w Polsce wychowuje się bez ojca. - Oczywiście nie wszystkie z tych przypadków oznaczają, że tata opuścił rodzinę - wielu ojców wyjeżdża z kraju na emigrację zarobkową. Nie ma jednak wątpliwości, że dla dziecka powód nieobecności ojca jest znacznie mniej ważny niż sam fakt, że tatusia na co dzień brakuje - komentują twórcy Portalu UrlopOjcowski.info. Wzrasta poziom wykształcenia świeżo upieczonych ojców: przeważają ci z wykształceniem średnim (34 proc.) i wyższym (30 proc.). Znacznie zmniejsza się także odsetek ojców z wykształceniem podstawowym - to obecnie około 6 proc. To pozytywny trend – mimo dbałości o swoje wykształcenie i karierę zawodową, mężczyźni nie rezygnują z podejmowania drugiej, równie ważnej roli, jaką jest ojcostwo.

  0
 • Czy on odejdzie od żony?

  Wchodząc w związek z mężczyzną, który nie jest wolny musisz liczyć się z tym, że… żony to on nie szuka. Zaczyna się banalnie, najczęściej w pracy. Początkowo macie wspólne projekty, albo po prostu widujecie się w windzie, na korytarzu, podczas lunchu i coraz częściej ze sobą rozmawiacie. Żonaty mężczyzna, który zawrócił Ci w głowie może być Twoim szefem, kolegą z pracy, ale tez dentystą, weterynarzem, sąsiadem, albo mężem koleżanki. Każda sytuacja jest inna, ale łączy je jedno – ten romans musisz trzymać w tajemnicy. Na dłuższą metę to męczące i obciążające. Chcesz spędzić z nim noc, a nie tylko romantyczny wieczór, iść do znajomych, pokazać go babci. Powiedzieć, że kochasz i jesteś zakochana, wziąć go za rękę w drodze do kina. Niestety, nie zrobisz tego, bo to układ, który ma swoje zasady gry. To najtrudniejszy układ dla singielki. Mężatki grają tymi samymi kartami, więc mają inny kłopot. Jeśli oboje zakładacie, że robicie sobie przerwę w swoim odpowiedzialnym acz niesatysfakcjonującym życiu, a romans jest jak wakacje – zasady są proste. Wszystko się komplikuje, gdy przychodzi zaangażowanie. Ponieważ on ma życie poukładane, ciąży to bardziej Tobie. Zwykle jest tak: on decyduje, kiedy, o której, gdzie i ile czasu potrwa „randka”. Jako kobieta bez zobowiązań musisz się dopasować, bo to on stanął na głowie, żeby wyrwać rodzinie te kilka godzin tygodniowo i podarować je Tobie. Początkowo nie protestujesz, bo chcesz go lepiej poznać, poza tym… zrobisz wszystko, żeby go mieć! Myślisz, że pewnego dnia przyjdzie z walizką i powie „odszedłem od żony”. Niestety, najczęściej jest tak, że wasz namiętny romans nabiera rutyny. Ekscytację zastępuje uwikłanie. Źle ci z nim, bez niego nie potrafisz. Gdy twój kochanek rozkwita, ty przygasasz, zadręczasz się, czekasz. Aż przychodzi moment, kiedy wiesz, że musisz o siebie zawalczyć, bo inaczej utkniesz w związku bez przyszłości. Żonaci mężczyźni, którzy wchodzą w romanse to często ludzie, którzy mają problemy z bliskością. W ten sposób tak naprawdę nie są ani z żoną, ani z kochanką.

  0
 • MIŁOŚĆ I SEKS Zeus i Hera - przełom w branży erotycznych zabawek

  Do sprzedaży wchodzi bowiem gadżet, który umożliwia uprawianie wirtualnego seksu. To świetne rozwiązanie dla par żyjących w związkach na odległość - zapewniają producenci. LovePalz to gadżet na miarę 21 wieku. Kochankowie mogą synchronizować, planować i kontrolować swoją sekssesję używając specjalnej aplikacji na internetowej stronie producenta. Być może wkrótce także pojawi się oprogramowanie dla komputerów Macintosh, iPadów oraz iPhone'ów. Jak działają poszczególne urządzenia? Mówiąc najprościej: Hera to unowocześnione dildo, które dopasowuje się kształtem do "wymagań" kobiety, Zeus z kolei działa jak "emulator" pochwy.

  0
 • Szukam milionera

  O milionerze marzą nie tylko aspirujące dziewczyny z biednych domów, ale i te z zamożnych robiące karierę. Nie walczą w ten sposób o przetrwanie, bo nie te czasy. To bój o ambicje, do którego kluczem może być negatywne myślenie o sobie i innych. Zdobycie męża z zasobnym portfelem to projekt, w którym pośredniczą firmy, biura podróży i portale randkowe.

  0
 • Jedyną pasją matki Polki jest dziecko - wywiad z Dorotą Zawadzką

  Jedyną pasją matki Polki jest dziecko. Ale de facto niewiele wartościowego dla niego robi. Głównie miesza zupę i się niepotrzebnie poświęca. Bycie taką matką to... - wywiad z Dorotą Zawadzką Jej synowie mówili o niej matka wariatka, a dom określali patologicznym. Dorota Zawadzka, psycholog rozwojowy i telewizyjna Superniania tłumaczy dlaczego zmęczone i sfrustrowane matki same są sobie winne. Obnaża medialną rzeczywistość i wyjaśnia dlaczego chłopcu warto kupić w prezencie garnki i zabawkowy odkurzacz.

  0
 • MIŁOŚĆ I SEKS Męski, czyli jaki?

  Męskość to między innymi dojrzałość, odróżniająca mężczyznę od chłopca. Liczne podboje często wynikają z niedojrzałości do stałej relacji - o różnicach w postrzeganiu męskości przez kobiety i mężczyzn rozmawiam z Anną Golan, psychologiem i seksuologiem

  0
 • Jak się rozstać z przyjacielem?

  Co zrobić z przyjacielem, z którym kiedyś łączyło cię wszystko, a dziś nie chcesz z nim nawet ponarzekać na pogodę? Do wyboru masz uniki, kłamstwa, zapadnięcie się pod ziemię albo szczerość.

  0
 • ZDROWIE Suplementy: dla kogo i po co- wywiad z dr Agnieszką Jarosz

  Suplementy diety są dla ludzi, ale nie można nimi zastępować pełnowartościowej żywności. Z dr Agnieszką Jarosz, internistką, rozmawia Krystyna Romanowska

  0
 • Nie pytaj kobiety o...

  Pytania, które irytują

  0
 • Żyć i pracować bez wysiłku? Coach podpowie jak to zrobić!

  Nie spiesz się, a zdążysz ze wszystkim. Felix Toran, pisarz, coach, pracownik Europejskiej Agencji Kosmicznej, odkrył tę prawdę dawno temu. Możesz zrobić wszystko, co tylko sobie zaplanujesz – przekonuje w swojej książce. W dodatku, możesz żyć i pracować bez wysiłku. Za piękne, żeby było prawdziwe?

  0
 • Medytacja - dla kogo? po co? jak?

  0