Trochę kultury

Tablicę obserwują:
lukiUki7 Terminoski
 • FILM "Być jak Kazimierz Deyna" - wreszcie polska komedia, która nie obraża widza. I się podoba!

  - Ani w ogóle nie interesowało, czy będzie miała w swoim filmie aktorów teatralnych, celebrytów czy naturszczyków. Ona szukała, kto jej pasuje do roli, a później sprawdzała, czy w tej roli jest dobry. Tak powinno się robić filmy - opowiada Gabriela Muskała, odtwórczyni jednej z głównych ról w "Być jak Kazimierz Deyna", bezpretensjonalnej i wreszcie udanej polskiej komedii. To miała być jedna z filmowych niespodzianek tego roku i wszystko wskazuje na to, że tak właśnie będzie. "Być jak Kazimierz Deyna", komedia Anny Wieczur-Bluszcz została uznana za najlepszy polski debiut fabularny na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Nie znajdziecie tutaj Borysza Szyca i Tomasza Karolaka, jest za to sporo świetnej gry aktorskiej (występują m.in. Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Jerzy Trela i Marcin Korcz) oraz ciepłego, inteligentnego humoru, który nie obraża widza. Recenzje? Zaskakująco pozytywne, choć wad oczywiście mu nie brakuje.

  0
 • KOMIKS Awantura o baki i colta - rozmowa z Bogusławem Polchem, rysownikiem „Kapitana Żbika”

  „Kapitan Żbik” to niewątpliwie najpopularniejsza i wciąż najbardziej pożądana przez kolekcjonerów seria komiksowa ukazująca się w czasach polski ludowej. Wychodziła regularnie od 1967 do 1982 roku. Pomysłodawcą przygód Żbika oraz głównym scenarzystą był prawnik i milicjant Władysław Krupka. Serię naprzemiennie rysowało kilku plastyków, m.in. Rosiński, Wróblewski, a także Bogusław Polch, znany również z komiksowej adaptacji „Wiedźmina” i serii „Funky Koval”. W 2003 roku na zamówienie „Bezpłatnego Tygodnika Poznańskiego”, po 20 latach przerwy, Polch i Krupka reanimują Żbika. Dziś serial prasowy po raz pierwszy ukazuje się w postaci zeszytu.

  0
 • TEATR „Operetka”: Gombrowicz na wybiegu…

  …wśród celebrytów, gwiazd i narcyzów? Wojciech Kościelniak, wykorzystując żywioł „monumentalnego idiotyzmu operetkowego”, sceniczny żart i wyrafinowaną muzyczną ironię ostatniego dramatu Gombrowicza, sportretował świat zależny od form i mód, zmierzający ku groteskowej rewolucji.

  0
 • LITERATURA Philip Roth nie napisze więcej powieści

  Autor "Kompleksu Portnoya" Philip Roth oświadczył, że nie zamierza już więcej pisać powieści, a wydana w 2010 roku "Nemezis" jest jego ostatnią książką. W wywiadzie udzielonym francuskiemu magazynowi "Les InRocks" wyznał, że ostatnio przeczytał ponownie wszystkie swoje książki. "Po zrobieniu tego zdecydowałem, że skończyłem z fikcją" – oświadczył. "Nie chcę więcej jej czytać, nie chcę więcej pisać, ani nawet o tym rozmawiać. Poświęciłem swoje życie dla powieści: uczyłem się tego, nauczałem tego, pisałem i czytałem".

  0
 • Mo Yan laureatem literackiej Nagrody Nobla

  Laureatem Literackiej Nagrody Nobla został chiński pisarz Mo Yan za "wizyjny realizm łączący opowieści ludowe, historię i współczesność".

  0
 • LITERATURA Nowa powieść Doroty Masłowskiej "Kochanie, zabiłam nasze koty"

  Jak pisze autorka: za "Kochanie, zabiłam nasze koty" stoją hektolitry kaw i herbat, kilogramy zjedzonych czekolad, setki obgryzionych paznokci i jeden zniszczony laptop. A rezultat – na pewno "zrobi nasz dzień". To "zupełnie specjalnie" i "totalnie świrnięta" książka.

  0
 • LITERATURA Pisarz, który odszedł za wcześnie

  Niewielu pisarzy może poszczycić się ponad 50 milionami sprzedanych egzemplarzy swoich książek. Przypadek Stiega Larssona jest jeszcze bardziej osobliwy – szwedzki autor nie doczekał swojego wielkiego sukcesu.

  0
 • Solska - kobieta demoniczna?

  Nie tylko Witkacy był pod ogromnym wpływem charyzmy Ireny Solskiej. Leopold Staff twierdził, że jest jedną z tych, które uczą czcić kobietę. Z kolei Jarosław Iwaszkiewicz, w opisie katedry fryburskiej pisał: "wszystkie okna katedry paliły się ogniwem tysiąca barw, witraże Mehoffera jaśniały w całej krasie. A z witraży zaczęły nam kiwać ręką i głową same znajome postaci krakowiaków i krakowianek. Profesorowie uniwersytetu w tigach siedzieli słuchając Jezusa w swiątyni, Rydel żął snopki Booza i oto odsłoniła się nam scena u Heroda: Jerzy Żuławski jako Herod siedzi tam za stołem obficie zastawionym jak u Hawełki, a przed nim pląsa jako Salome, ktoże? Sama Solska, w krótkiej tunice / mowy nie ma o siedmiu zasłonach, młoda jeszcze i taka, jaką ją kochał Radzikowski i za jaką szalał Witkacy. Pani Akne!"

  0
 • MUZYKA KLASYCZNA Yuja Wang - najszybsze fortepianowe palce świata

  "Lot trzmiela" - Nikołaj Rimski-Korsakow Yuja Wang pnie się po szczeblach kariery muzycznej w sposób, w jaki tylko mogła sobie wymarzyć, gdy jako mała dziewczynka spędzała godziny przy fortepianie, ćwicząc fugi Bacha. Goni tym samym swojego rodaka, Chińczyka Lang Langa. Jest oczywiście tylko kwestią czasu, gdy stanie się równie znana, jak on (o ile to już się nie stało). Ma zaledwie 25 lat, uwielbienie krytyków, kontrakt w Deutsche Grammophon, jest piękna, utalentowana, zdobywa sale koncertowe całego świata i listy klasycznych bestsellerów. Czego chcieć więcej? Niczego. (Za Art&Business)

  0
 • TEATR Aktorzy teatru kabuki

  Fotografia Hiroshi Watanabe

  0
 • To Polak uszkodził bezcenne malowidło w Tate Modern

  26-letni Polak Włodzimierz Umaniec został we wtorek oskarżony przez Scotland Yard o uszkodzenie w niedzielę jednego z malowideł ściennych Marka Rothki w galerii Tate Modern - donosi telewizja Sky. W środę Polak zostanie formalnie oskarżony przed sądem pokoju. Wcześniej media informowały, że malowidło mogło zostać uszkodzone przez Rosjanina. Polakowi zarzucono spowodowanie szkody na sumę przekraczającą 5 tys. funtów. Mężczyzna napisał czarną farbą w prawym dolnym rogu muralu po angielsku: "Vladimir Umanets, a potential piece of yellowism" (Vladimir Umanets: potencjalny egzemplarz yellowizmu).

  0
 • LITERATURA Audiobook jak film: 190 aktorów, 24 godziny nagrań, rok produkcji. "Boży bojownicy" Andrzeja Sapkowskiego

  Oryginalne pieśni husyckie i śląskie pieśni rycerskie, 190 aktorów, tłumy statystów odtwarzających bitwy – to tylko niektóre smaczki, jakie na fanów "Trylogii Husyckiej" Andrzeja Sapkowskiego czekają w nowym audiobooku.

  0
 • TEATR Święto mimu: będą przekraczać granice ciała

  W Warszawie trwa Festiwal Sztuki Mimu. Jedynej w Europie imprezie prezentującej dorobek pantomimistów towarzyszą warsztaty prowadzone przez polskich i zagranicznych artystów.

  0